2022-01-25, antradienis, 04:12.     Šiandien Radviliškyje saulė teka 08:19, leidžiasi 16:41, dienos ilgumas 8:22.

Ką reikėtų žinoti, jei į jus kreipiasi antstolis (1)

Ką reikėtų žinoti, jei į jus kreipiasi antstolis

   Dažnai, sulaukus antstolių dėmesio, asmenys nebūna patenkinti jų darbu. Padėtį neretai apsunkina tai, kad skolininkai, į kuriuos kreipiasi antstoliai, gerai nežino savo teisių ir pareigų.


   Pirmiausiai, reikia žinoti, jog antstolis yra pareigūnas, vykdantis skolų išieškojimo procesą. Taigi, antstolis neveikia savo iniciatyva. Jis atstovauja kito asmens, kuris yra kreditorius, tai yra turi teisę reikalauti grąžinti skolą, atstovas. Taigi, ką reikėtų žinoti, jei į jus kreipiasi antstolis, ragindamas sumokėti skolą?

 
   Pirmas žingsnis yra tiksliai išsiaiškinti, kieno iniciatyva atliekamas skolos išieškojimas. Tai gali būti vykdomasis raštas, išduotas teismo (jei teismas priteisė iš jūsų kitam asmeniui skolą), notaro ar valstybinės institucijos (pareigūno) pavedimas, pavyzdžiui, Sodros, mokesčių inspekcijos, policijos.


   Atkreiptinas dėmesys į tai, kad antstolis gali ne tik vykdyti teismo sprendimą ar institucijos (pareigūno) pavedimą, bet ir tarpininkauti reikalaujant grąžinti skolą dar iki teismo proceso. Taigi, gavus antstolio raštą, reikia atidžiai jį peržiūrėti ir išsiaiškinti, ar raginimas susijęs su teismo sprendimu, ar viso labo yra per antstolį persiųstas jūsų kreditoriaus raginimas susimokėti skolą. Reikia prisiminti, jog antstoliui veikiant tik kaip tarpininkui, skolininkas neprivalo atlyginti jokių antstolio patirtų išlaidų, surašant ir persiunčiant reikalavimą suimokėti skolą.


  Antra taisyklė – nevengti bendradarbiavimo su antstoliu. Kiekvienas antstolis yra suinteresuotas kuo paprasčiau ir ekonomiškiau atlikti išieškojimo procedūras. Slapstymasis nuo antstolio, jo prašomos informacijos neteikimas tik apsunkina skolos išieškojimą. Be to, reikia atsiminti, kad į skolos išieškojimą įsitraukus antstoliui, skolininkui tenka padengti ne tik pačią skolą, bet ir antstolio vykdymo išlaidas. Kuo procesas tęsiasi ilgiau, tuo vykdymo išlaidos didėja.
Taip pat reikia žinoti, jog skolininko atsisakymas priimti antstolio siunčiamus dokumentus jokiu būdu nepadeda išvengti skolos grąžinimo ar antstolių veiklos išlaidų apmokėjimo. Jei asmuo nepriima antstolio siunčiamų dokumentų, antstolis apie tai pažymi skolininko byloje. Tokia žyma byloje reiškia, kad dokumentai yra tinkamai įteikti ir skolininkas su jais yra susipažinęs. Taigi, išieškojimo procesas nesustoja, jis yra vykdomas toliau, o išlaidos, kurias teks atlyginti tik didėja.


  Trečia, net ir antstoliui pradėjus išieškojimo veiksmus, skolininkas bet kuriuo metu turi teisę su asmeniu, kuriam yra skolingas, sudaryti taikos sutartį. Sudarius taikos sutartį, skolą galima išdėstyti dalimis, o antstolis tol, kol vykdoma sutartis, negali imtis papildomų išieškojimo veiksmų. Taigi, patartina visada bendradarbiauti ne tik su pačiu antstoliu, bet ir kreditoriumi.

 

Nuotrauka alfa.lt


Parengė: VšĮ „Vilniaus universiteto Teisės klinika“. Pateikta informacija yra bendro pobūdžio. Kiekvienu konrečiu atveju reikia pasikonsultuoti su profesionaliais teisininkais.


Kitą savaitę skaitykite: kokia tvarka yra išieškoma iš darbo užmokesčio, pensijų, kitų socialinių išmokų.

Contact form

 

svarbu 2014-04-07 15:54:07 IP: 78.56.99.128

labai reikia ir tolimesnes informacijos, o kaip galima skusti antstolio veiksmus

Šios dienos vardadieniai