2022-01-25, antradienis, 04:27.     Šiandien Radviliškyje saulė teka 08:19, leidžiasi 16:41, dienos ilgumas 8:22.

Paveldėjimas. Tai, ką turėtų žinoti kiekvienas. I DALIS (2)

Paveldėjimas. Tai, ką turėtų žinoti kiekvienas. I DALIS

   Paveldėjimas – tai mirusio asmens turtinių ir kai kurių asmeninių neturtinių teisių perėjimas jo įpėdiniams. Nors nuo naujojo civilinio kodekso įsigaliojimo praėjo nemažai laiko, vis dar daugelis žmonių nežino, ką daryti praradus artimą giminaitį, kaip tvarkytis su likusiu turtu ir priimti palikimą. Šiame staipsnyje trumpai apžvelgiama svarbiausi dalykai, susiję su palikimu, kuriuos turėtų žinoti kiekvienas asmuo.

 

Paveldėjimo pagrindai
Paveldėti galima pagal testamentą, o jo nesant pagal įstatymą. Testamentui priklauso pirmumo teisė lyginant su įstatyminiu paveldėjimu – pagal įstatymą paveldima, kai tai nepakeista ir kiek nepakeista testamentu. Nesant įpedinių nei pagal įstatymą, nei pagal tetamentą mirusiojo turtą paveldėjimo teise perima valstybė.


Testamentas turi būti sudarytas paties asmens, kuris testamento sudarymo metu yra veiksnus, t. y. suvokti savo veiksmus, jų reikšmę ir pasekmes. Esant keliems testamentams galioja tas, kuris buvo sudarytas paskiausiai. Testamentai skiriami į oficialiuosius (sudaryti raštu dviem egzemplioriais ir patvirtinti notaro arba LR konsulinio pareigūno atitinkamoje valstybėje) ir asmeninius (testatoriaus ranka bet kuria kalba surašytas ir jo paties pasirašytas testamentas, gali būti sudarytas namuose ir nepatvitintas notaro).


LR Civiliniame kodekse įtvirtinta galimybė sudaryti ir bendrąjį sutuoktinių testamentą. Bendruoju sutuoktinių testamentu abu sutuoktiniai vienas kitą paskiria savo įpėdiniu ir po vieno sutuoktinio mirties visą mirusiojo turtą (iš jo ir bendrosios sutuoktinių nuposavybės dalį) paveldi pergyvenęs sutuoktinis, taip pat gali paskirti paveldėtoją po abiejų sutuoktinių mirties. Šį testamentą gali sudaryti tik sutuoktiniai ir jie abu turi jį pasirašyti notaro ar kito asmens, tvitinančio testamentą, akivaizdoje. Bet kuris sutuoktinis gali iki palikimo atsiradimo momento atšaukti testamentą, tokia pat tvarka kokia jį ir sudarė. Jei yra sudaryta ir asmeniniai sutoktinių testamentai, tai jie nagalioja, kol neatšauktas bendrasis sutuoktinių testamentas. Mirus vienam sutuoktiniui kitas sutuoktinis neturi teisės pakeisti bendrojo testamento.


Asmenims manantiems, kad testamentas buvo sudarytas pažeidžiant įstatymo reikalavimus ir sudarytas neteisėtas, suteikta teisė jį nuginčyti. Tai gali padaryti įpėdiniai pagal įstatymą arba pagal testamentą, kurie paveldėtų, jeigu testamentas ar jo dalys būtų pripažintos negaliojančiomis.


Tai, kad testamentu asmuo palieka turtą savo nuožiūra, nėra absoliutus asmens valios įgyvendinimas. LR civiliniame kodekse numatyta teisė į privalomąją palikimo dalį. Palikėjo vaikai (įvaikiai), sutuoktinis, tėvai (įtėviai), kuriems palikėjo mirties dieną reikalingas išlaikymas, paveldi nepaisant testamento turinio, pusę tos dalies, kuri kiekvienam iš jų tektų paveldint pagal įstatymą (privalomoji dalis).

 

2 DALIS

3 DALIS


Parengė: VšĮ „Vilniaus universiteto Teisės klinika“. Pateikta informacija yra bendro pobūdžio. Kiekvienu konrečiu atveju reikia pasikonsultuoti su profesionaliais teisininkais.

Contact form

 

birute 2016-12-10 19:05:22 IP: 86.154.152.104

busiu dekinga uz paaiskinima paveldejom tevu nama penkiese.vienas po paveldejimo apsivede ir po 5 metu numire .Noreciau paklausti kam palieka jo dalis juk jo zmana nera musu tevu namo paveldetoja Aciu

 

Kotryna 2014-03-29 09:21:36 IP: 77.90.99.62

Taigi, lieknėjimas baigiasi! Prasideda naujas serijalas. :))

Šios dienos vardadieniai