2022-01-25, antradienis, 03:46.     Šiandien Radviliškyje saulė teka 08:19, leidžiasi 16:41, dienos ilgumas 8:22.

Paveldėjimas. Tai, ką turėtų žinoti kiekvienas. III DALIS. (1)

Paveldėjimas. Tai, ką turėtų žinoti kiekvienas. III DALIS.

Palikimo priėmimo tvarka
Tinkamai priimti palikimą yra svarbu tam, kad asmuo tinkamai įgyvendintų teises į jam palikimo teise priklausantį turtą.


Palikimą galima priimti šiais būdais: 1) faktiškai pradėjus paveldimą turtą valdyti; 2) kreipiantis į palikimo atsiradimo vietos apylinkės teismą dėl turto apyrašo sudarymo; 3) padavus palikimo atsiradimo vietos notarui pareiškimą apie palikimo priėmimą.


Palikimo priėmimas pradėjus jį faktiškai valdyti. Įpėdinis laikomas priėmusiu palikimą, jeigu jis pradėjo valdyti turtą, juo rūpintis kaip savo turtu praėjus nedaugiau kaip trims mėnesiams nuo palikimo atsiradimo. Užtenka priimti tik dalį palikimo, kad būtų pripažinta viso palikimo priėmimas. Įpėdinis išsaugo teisę atsisakyti priimti palikimą per likusį priimti palikimui terminą. Tačiau tai nėra pats patogiausias būdas priimti palikimą. Jei palikimas buvo priimtas nesikreipiant pas notarą dėl palikimo priėmimo ir dėl to neturint paveldėjimo teisės liudijimo, reikia kreiptis į teismą dėl juridinę reikšmę turinčio fakto nustatymo – palikimo priėmimo faktiškai pradėjus jį valdyti. Tik teismui pripažinus, kad palikimas buvo priimtas faktiškai pradėjus turtą valdyti, bus galima nuosavybės teisę įregistruoti Nekilnojamojo turto registre ir laisvai turtu disponuoti. Tačiau šį faktą teisme reikia įrodyti (pateikti sąskaitas už komunalines paslaugas, remontą ir panašiai), o tai žinoma susiję su pareiškėjo papildomomis išlaidomis advokato pagalbai ir nemažomis laiko sąnaudomis.  Kitas nepatogumas – įpėdinis už palikėjo skolas atsako visu savo turtu. Be to, šis būdas netinka tuomet, kai paveldimą turtą sudaro tik piniginės lėšos ar turtinės teisės, kurių faktiškai neįmanoma paveikti.


Taigi jeigu taip jau atsitinka, kad palikimas priimamas faktiškai pradėjus turtą valdyti, pareiškime teismui dėl juridinę reikšmę turinčio fakto nustatymo turi būti nurodoma suinteresuoti asmenys: valstybė (Valstybinė mokesčių inspekcija), kiti paveldėtojai, jei vienas iš kitų paveldėtojų miręs, reikia nurodyti asmenis, kurie paveldi po šio mirties. Toliau turi būti pateikiami įrodymai, patvirtinantys tai, kad palikimas buvo priimtas aptariamu būdu: sąskaitos už turto išlaikymą, mokėtų mokesčių kvitai, nuotraukos, liudytojai, gyvenamosios vietos deklaravimo pažyma ir kita. Taip pat asmenys turėtų įrodyti, kad palikėjo turėtas turtas jam priklausė nuosavybės teise (dažniausiai pateikiama Nekilnojamojo turto registro išduota pažyma).


Kitas būdas – palikimo priėmimas pagal apyrašą. Įpėdinis per tris mėnesius nuo palikimo atsiradimo (palikėjo mirties dienos) kreipiasi  į palikimo atsiradimo vietos apylinkės teismą dėl turto apyrašo sudarymo. Šį apyrašą sudaro teismo anstolis per teismo nustatytą, bet ne ilgesnį kaip vienas mėnuo, terminą. Apyraše nurodoma visi daiktai, sudarantys palikimą, jų vertė bei aplinkybės reikalingos jų vertei nustatyti, taip pat įvardijamos visos žinomos skolinės palikėjo teisės ir pareigos, nurodant palikėjo kreditorius ir skolininkus. Šio būdo pagrindinis privalumas įpėdiniui yra tai, kad užpalikėjo skolas atsakoma tik paveldėtu turtu, visiškai nerizikuojant savo asmeniu turtu, nes palikėjas priima tik tą turtą ir tik tas skolas, kurios nurodytos apyraše. Taigi, jei įpėdiniams yra žinoma ar numanoma, jog mirusysis galėjo turėti skolų, geriausia rinktis šį būdą.


Palikimo priėmimas kreipusis pas notarą. Per tris mėnesius reikia kreiptis pas palikimo atsiradimo vietos notarą ir jam pateikti pareiškimą dėl palikimo priėmimo. Notaras išduoda paveldėjimo teisės liudijimą. Tai pats patogiausias būdas – kainuoja mažiau nei kiti būdai, sugaištama mažiau laiko ir reikia atlikti mažiau formalumų. Svarbu, kad paveldėtojas laiku kreiptųsi į palikimo atsiradimo vietos notarą ir atliktų notaro nurodytus veiksmus.


Svarbu atkreipti dėmesį, kad paveldima ne tik turtas, bet ir palikėjo skolos, už kurias įpėdiniai priėmę palikimą faktiškai pradėję jį valdyti ar notarui padavę pareiškimą atsako visu savo turtu.


Jeigu terminas kreiptis į notarą praleidžiamas dėl svarbių priežasčių (liga, tolima kelionė ir pavėluotas informavimas apie palikimo priėmimą ir t.t.), teismas gali jį atnaujinti. Į teismo procesą dėl termino atnaujinimo palikimui priimti traukiama valstybė (Valstybinė mokesčių inspekcija) ir kiti suinteresuoti asmenys (kiti paveldėtojai, mirusių palikėjų paveldėtojai). Svarbu, kad besikreipiantis asmuo nurodytų šių suinteresuotų asmenų asmens kodus, gyvenamosios vietos adresus. Teismui turi būti pateikti įrodymai, patvirtinantyt aplinkybes, sudarančias pagrindą atnaujinti terminą, t.y. svarbias priežastis (liga, kalėjimas, teisinis neišprusimas ir t.t.).


Asmuo priėmęs palikimą nesuėjus trims mėnesiams nuo palikimo atsiradimo neturi teisės disponuoti paveldėtu turtu, kol sueis trys mėnesiai. Įpėdiniams įstatymas taip pat suteikia teisę atsisakyti palikimo per tris mėnesius nuo palikimo atsiradimo. Tai draudžiama daryti su sąlygomis ir išlygomis, pvz: sutinkama priimti tik tuo atveju, jeigu palikimo atsisakys kiti įpėdiniai.


Nesant įpėdinių nei pagal įstatymą nei pagal testamentą, arba įpėdiniams atsisakius palikimo – palikimas paveldėjimo teise pereina valstybei.

 

1 DALIS

2 DALIS

 

Parengė: VšĮ „Vilniaus universiteto Teisės klinika“. Pateikta informacija yra bendro pobūdžio. Kiekvienu konrečiu atveju reikia pasikonsultuoti su profesionaliais teisininkais.

Contact form

 

Jonas 2014-04-04 13:12:17 IP: 188.69.198.208

Naudinga, reikalinga tema, daugiau tokių straipsnių

Šios dienos vardadieniai