2021-09-19, sekmadienis, 23:53.     Šiandien Radviliškyje saulė teka 07:00, leidžiasi 19:23, dienos ilgumas 12:23.

Šešių kaimų gyventojai vartos puikios kokybės geriamąjį vandenį

2020-10-14, paskelbė Nuomonės ir aktualijos
Šešių kaimų gyventojai vartos puikios kokybės geriamąjį vandenį

Jau po metų Jonaitiškio, Miežaičių ir Arimaičių, Kaulinių, Prastavonių ir Kunigiškių kaimų gyventojai galės gerti vandenį, kuriame geležies, amonio ir mangano koncentracija atitiks visas normas.

 

„Ilgai laukę kokybiško geriamojo vandens, šių kaimų gyventojai jau šiais metais, kiek leis oro sąlygos, sulauks ir geriamojo vandens gerinimo sistemų statybos darbų pradžios. Po užtrukusių viešųjų pirkimų procedūrų, šiuo metu jau pasirašytos visos šešios rangos darbų sutartys. Šiuo metu derinamas darbų grafikas. Tikimės, kad jau kitais metais į centralizuotus geriamojo vandens tiekimo tinklus pateks kokybiškas, tinkamai pagal visas leistinas normas išvalytas vanduo“, – sakė sutartis su trimis rangovais pasirašiusi Radviliškio rajono savivaldybės administracijos direktorė Jolanta Margaitienė. Pasak jos, kokybiškas geriamasis vanduo ir centralizuotas jo tiekimas gyventojams yra neatsiejama kasdieninio gyvenimo dalis civilizuotame pasaulyje.

 

Kaulinių, Prastavonių ir Kunigiškių vandens nugeležinimo įrenginius statys UAB „Eigesa“, Miežaičių ir Arimaičių – UAB „Infes technologijos“, Jonaitiškio – UAB „Neostata“.

 

Jonaitiškio geriamojo vandens gerinimo sistemos įrengimo pradinė sutarties vertė – 71 390 Eur, Miežaičių – 54 329 Eur, Arimaičių – 48 279 Eur, Kaulinių – 49 126 Eur, Prastavonių – 50 941 Eur, Kunigiškių – 55 902 Eur.

 

Jonaitiškio, Miežaičių ir Arimaičių kaimų geriamojo vandens gerinimo įrenginių statybos darbų sutartys buvo pasirašytos 2020 m. spalio 6 d., Kaulinių, Prastavonių ir Kunigiškių – mėnesiu anksčiau. Statybos darbų priežiūrą vykdys Radviliškio rajono savivaldybės administracijos Statybos ir viešosios tvarkos skyriaus vyriausiasis specialistas Robertas Eigminas.

 

Darbus planuojama pradėti dar šiais metais, žinoma, kiek leis oro sąlygos, o numatoma darbų pabaiga – po metų. Kokybiškas geriamasis vanduo bus tiekiamas beveik 150 namų ūkių. Pastatytus geriamo vandens gerinimo įrenginius šiose šešiose gyvenvietėse prižiūrės ir tvarkys UAB „Radviliškio vanduo“, o sukurta infrastruktūra užtikrins kokybiško geriamojo vandens tiekimą kaimo gyventojams.

 

Geriamasis vanduo neatitinka keliamų reikalavimų

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Radviliškio valstybinė maisto ir veterinarijos tarnybos atlikto tyrimo duomenimis, geriamojo vandens, tiekiamo Prastavonių, Kunigiškių, Miežaičių, Arimaičių, Kaulinių ir Jonaitiškio kaimų gyventojams, kokybė ir savybės (spalva, skonis, kvapas) neatitinka keliamų reikalavimų. Visur be išimties viršijamas leistinas geležies kiekis, beveik visur viršijamas leistinas amonio kiekis, trijose gyvenvietėse viršijamas mangano kiekis.

 

Vandenvietė

Geležies kiekis mg/l (norma 0,2)

Amonio kiekis mg/l (norma 0,5)

Mangano kiekis mg/l (norma 0,05).

Miežaičių vandenvietė

1,92

1,03

0,0609

Prastavonių vandenvietė

2,16

0,76

0,0325

Kunigiškių vandenvietė

3,15

0,67

0,027

Arimaičių vandenvietė

2,07

0,53

0,054

Kaulinių vandenvietė

2,8

0,49

0,059

Jonaitiškių vandenvietė

2,68

0,6

0,0299


Geležies poveikis

Dėl didesnės geležies koncentracijos vandenyje vanduo tampa rusvas ir drumstas, blogėja jo skonis. Šios drumzlės patenka ir į įvairią buitinę techniką, santechnikos įrenginius. Geležingam aeruotam vandeniui tekant vamzdynais, juose pradeda kauptis gelžbakterės, mobilizuojančios trivalentės geležies hidroksidą. Kaupiantis šiems dariniams, mažėja vamzdynų skersmuo, jų pralaidumas. Bakterijų veiklos produktai gali suteikti vandeniui nemalonų kvapą. Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) Geriamojo vandens kokybės vadove nurodoma, kad rekomenduojama geležies koncentracija geriamajame vandenyje yra nenustatyta. Pažymima, kad tais atvejais, kai geležies koncentracija didesnė nei 0,3 mg/l (300 mg/l) dėl pakitusio skonio ir spalvos blogėja vandens juslinės savybės.

 

Amonio poveikis

Moksliniai tyrimai parodė, jog padidintas amonio kiekis vandenyje didžiausią neigiamą įtaką turi vamzdynams, taip sudarydamas sąlygas daugintis mikroorganizmams (gali sukelti varinių vamzdžių, detalių koroziją, skatinti mikroorganizmų augimą). Pasaulinės sveikatos organizacijos dokumente „Amoniakas geriamajame vandenyje“ pažymėta, kad amoniakas yra toksiškas žmonių sveikatai tada, kai jo suvartojama daugiau nei gebama detoksikuoti. Minėtame dokumente pabrėžiama, kad tikėtina amoniako koncentracija vandenyje tiesioginio poveikio žmogaus sveikatai neturi.

 

Mangano poveikis

Net ir maži kiekiai mangano geriamajame vandenyje suteikia jam nemalonų kvapą ir skonį, juodą spalvą. Kai vandentiekio vandenyje mangano koncentracija siekia 0,1 mg/l, jaučiamas nepageidaujamas skonis gėrimuose, nudažomi skalbiniai, santechnikos prietaisai. Manganas geriamajame vandenyje, kaip ir geležis, kaupiasi vandens paskirstymo sistemoje. Pagrindinis mangano šaltinis organizme – maisto produktai, tačiau biologiškai visas pasisavinamas tik vandenyje esantis manganas, todėl geriamojo vandens, kuriame yra pernelyg didelis mangano kiekis, vartojimas gali sukelti kenksmingus fiziologinius efektus, dažniausiai neurologinius sutrikimus. Žalingas mangano poveikis atskirose amžiaus grupėse yra skirtingas. Didžiausią pavojų jis kelia naujagimių nervų sistemai, nes jie su motinų pienu gauna mangano (EPA, 2004).

 

Vandens gerinimo technologija – visiškai saugi gamtai

Tik žinodami, jog tiekiamas geriamasis vanduo yra nepavojingas ir saugus, žmonės jungsis prie geriamojo vandens tiekimo tinklų, vartos vandenyje maistui bei buityje, bus užtikrintas saugus vanduo naujagimiams, vaikams.

 

Šiuo metu diegiamoje vandens gerinimo technologijoje nebėra naudojami cheminiai reagentai, tik gamtinės kilmės medžiagos. Nauja technologija leidžia išvengti net ir leidžiamos taršos cheminiais elementais. Pasirenkama įgyvendinti technologija jau yra taikoma kitose UAB „Radviliškio vanduo“ vandenvietėse.

 

Prastavonių, Kunigiškių, Miežaičių, Arimaičių, Kaulinių ir Jonaitiškio kaimų geriamojo vandens gerinimo sistemos įrengiamos pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos priemonės „Pagrindinės paslaugos ir kaimų atnaujinimas kaimo vietovėse“ veiklos sritis „Parama investicijoms į visų rūšių mažos apimties infrastuktūrą“ ir „Parama investicijoms į kaimo kultūros ir gamtos paveldą, kraštovaizdį“.

 

Radviliškio rajono savivaldybės informacija

Contact form

Šios dienos vardadieniai